Vždy jsem měla ráda aktivní styl života, proto jsem se už od mládí věnovala tenisu, karate a jako houslistka ve folklórním souboru Kopaničiar jsem měla možnost navštívit mnoho zemí. Když jsem se během studia na vysoké škole rozhodla odjet na studijní pobyt do, v našich podmínkách tak trochu neprávem opomíjené, východní Evropy, naskytla se mi jedinečná možnost poznat tento kout světa. Miluju přírodu a sport a v současnosti se nejvíc věnuji cykloturistice a na kole poznávám krásná zákoutí bývalého Československa.
Témata
Nejčtenější
- 06.11.2014
- Na návštěvě u posledního diktátora Evropy aneb Cesta v čase za milión
- 11268 přečtení
- 12.09.2014
- Létejte s hudebním nástrojem do celého světa jako Diabli
- 10331 přečtení
- 16.04.2014
- Černí pasažéři v bílém chrámu
- 2709 přečtení
Létejte s hudebním nástrojem do celého světa jako Diabli
Před pár měsíci jsme psali o přepravě hudebních nástrojů na palubě nebo v podpalubí nízkonákladových leteckých přepravců, kterých cestující využívají na lety v rámci Evropy. V tomto článku se budeme věnovat přepravě hudebních nástrojů klasickými leteckými společnostmi do celého světa.
Pro hudebníka je jeho nástroj jako poklad. Nejdůležitější je, aby byl přepraven bez úhony.
Naše rady při přepravě hudebních nástrojů s klasickými leteckými přepravci jsme sepsali v několika bodech. O přepravě s nízkonákladovými společnostmi čtěte v tomto článku.
Svoje zkušenosti nám poskytl i Jozef Farkaš, manažer a člen profesionálního hudebního seskupení Cigánski diabli, kteří mají se svými hudebními nástroji nalétané stotisíce kilometrů. Rozhovor plný zážitků si můžete přečíst na konci tohoto článku .
Noční můrou každého hudebníka před odletem je kromě obavy o vlastní bezpečnost a komfortní přepravu i ztráta či poškození jeho hudebního nástroje. Hlavně pokud letíte do zemí, u kterých je vymožitelnost práva ještě "v plenkách", případně si nejste až tak jisti renomé letecké společnosti.
-
v kabině letadla (pokud to dovoluje jeho velikost) – nástroj stačí zabalit do klasického obalu, který běžně používáte,
-
v podpalubí - u této možnosti doporučujeme zabezpečit si dostatečně pevný obal, na který nalepíte nápis Fragile (křehké).
Hudebníci mají nejraději svoje nástroje pod dohledem na palubě letadla. Je to určitě nejbezpečnější způsob přepravy, avšak bohužel, ne vždy je možný. Důvodem nemožnosti přepravy na palubě může být:
-
velikost nástroje,
-
jeho váha,
-
počet kusů zavazadel,
-
vyprodaný let.
Základem je začít řešit přepravu svého nástroje už při výběru letenky.
Každá letecká společnost má přepravní podmínky pro hudebné nástroje trochu odlišné, a ty mohou být rozhodujícim faktorem hned při odpovědi na otázku: S kým poletím?
Zjistili jsme proto podmínky při zakoupení letenky v ekonomické třídě třech leteckých společností, které hudební nástroje přepravují, a jejichž letenky si můžete zakoupit i u nás – Austrian Airlines, České aerolinie a Air France.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ
V letecké společnosti Austrian Airlines můžete svůj nástroj přepravit na palubě letadla bez toho, abyste jeho přepravu někde předem oznamovali, a to namísto příručního zavazadla.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
Akční nabídku letenek Austrian Airlines najdete i na našich stránkách.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ
Princip přepravy na palubě je stejný jako u Austrian Airlines.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
Akční nabídku letenek Českých aerolinií najdete i na našich stránkách.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE NA PALUBĚ
Princip přepravy na palubě je stejný jako u výše uvedených přepravců.
- PŘEPRAVA NÁSTROJE V PODPALUBÍ
Akční nabídku letenek Air France najdete i na našich stránkách a během září máte možnost hrát o dvě letenky do Říma zadarmo. Soutěžní formulář najdete na stránce soutěže.
- Air France přepraví bez oznámení předem zadarmo jako příruční zavazadlo i těžší nástroje až do 12 kg.
- ČSA má zase nejlevnější ceny za přepravu v podpalubí vašeho nadrozměrného hudebního nástroje.
Každopádně ani jedna z vybraných leteckých společností není výrazně horší než ostatní. Rozhodnutí bude záviset více méně na tom, jak velký nástroj chcete přepravit a kde (paluba, podpalubí).
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv leteckou společnost či způsob přepravy na palubě nebo v podpalubí, rozhodně nezanedbejte mechanickou ochranu nástroje.
Hudební nástroj zabalte do dostatečně odolného pevného obalu.
Riziko poškození zavazadla je však rozhodně vyšší u přepravy v podpalubí, proto v tomto případě doporučujeme nechat si zavazadlo pojistit. Více se o možnostech pojištění můžete informovat na této stránce, případně kontaktujte naše agenty.
Na zkušenosti s létáním s hudebními nástroji jsme se zeptali odborníka na slovo vzatého – hudebníka Jozefa Farkaše z kapely Cigánski diabli, která s hudebními nástroji cestuje pravidelně po celém světě.
V podstatě každá naše pracovní cesta, na kterou se přepravujeme letecky a hlavně na ty koncerty, které jsou dále než ve střední Evropě, tak naše nástroje letí s námi, ročně je to cca 15 - 20x.
Jsou to většinou společnosti, se kterými máme dobrou zkušenost i při přepravě hudebních nástrojů, např. LUFTHANSA, AUSTRIAN AIRLINES, FINNAIR, AEROFLOT, ČSA...
Když létáme bez nástrojů nebo jen s přenosnými hudebními nástroji - housle, viola, tak kromě uvedených společností nám výborný osobní letecký servis nabízel British Airways, Air France, Eva Air, KLM, Quantas, Delta airlines, a taktéž už neexistující SKY Europe.
Ano, uvedené letecké společnosti nám už vícekrát bezpečně dopravili hudební nástroje.
Těch příjemnějších zkušeností máme víc, ale v paměti nám utkvěl let z Londýna do Tallinu. Hned na začátku nám nechtěli vzít violoncello do "podpalubí" přestože bylo v tvrdém pouzdře, důvod byl, že v dispozičních papírech měla letecká společnost, údaj, že violoncello je rozměrově větší než kontrabas a museli jsme mu koupit vlastní letenku.
Letělo tedy se mnou na palubě jiným letem, výhodou bylo, že mi nabídli i večeři pro violoncello .
Ale to nebyl konec. Kolegové, kteří se "nalodili" na let s cimbálem a dvěma kontrabasy přileteli do Tallinu a čekali na nástroje, ty však přišly až druhý den těsně před koncertem v dezolátním stavu - kontrabasy úplně rozbité, nehratelné a cimbál byl též dost poškozený.
Začal se řešit "horký brambor" mezi dvěmama leteckými společnostmi, protože já jsem měl s violoncellem přímý let do Tallinu a kolegové přestupovali v Rize na let s jinou leteckou společností.
Byly to několika měsíční tahanice se dvěma leteckými společnostmi, až nakonec proplatili jen opravu cimbálu, ale zničené kontrabasy nezaplatili. Jedna společnost svalovala chybu na druhou, takže žádná satisfakce za nástroje se nekonala.
Je to už několik let a právě od tohoto problému se nám podařilo nakontaktovat na slovenskou přepravní společnost R-CARGO, která nám bezpečně přepravuje naše nástroje do celého světa, vyloží je přímo v koncertním sálu - v nepoškozeném perfektním stavu, a po skončení turné si přijede pro nástroje opět přímo do koncertního sálu.
Je to fantastický, bezpečný a ničím nenahraditelný servis, který nabízí slovenská přepravní společnost. Letěli jsme s nimi už do Kazachstánu, Kanady, Ruska, Řecka, Jižní Koreje, Japonska, na Maltu, Kypr a příští rok se chystáme s nimi do Finska, Švédska, USA a opět do Jižní Koreje.
A na závěr, jedna "nepříjemně-příjemná" příhoda ještě z dob, kdy jsme hrávali i ve folklórních souborech, tam se nám stalo, že do Kanady nepřiletely, žádné hudební nástroje, „toulaly“ se někde mezi Japonskem a Malajsií, přiletěly až po 10-ti dnech a tehdy už právě i končil hudební festival.
Panu Jozefu Farkašovi za rozhovor děkujeme a přejeme hodně šťastných letů bez turbulencí a ztráty zavazadel.