Jsem typická Váha, někdy potřebuji být středem pozornosti, jindy vyhledávám samotu. Miluji jedinečnost, i proto jsem studovala literaturu a filozofii. Zbožňuji meziválečnou literaturu, expresionismus a neumím se nasytit Smrekova vitalismu. Více cestuji prstem po mapě, než ve skutečnosti, o to víc se zajímám o zážitky ostatních. Nemám vysněné místo - pro mě je úžasné každé, kde cítím vnitřní klid a harmonii. Neodmyslitelně ke mně patří kniha, káva, kvalitní červené víno a samozřejmě moji nejbližší.
Témata
Nejčtenější
- 03.02.2011
- Proč jsou nízkonákladové lety nízkonákladové?
- 17945 přečtení
- 26.11.2014
- Benátčanům překážejí kolečka na kufrech
- 10955 přečtení
- 03.02.2011
- Chorvatská "MHD" nebo smích skrz slzy
- 5268 přečtení
- 03.02.2011
- Malebné Živogošče
- 4834 přečtení
- 01.06.2011
- Sexy letušky na obálce Playboye
- 4388 přečtení
Konkurenční boj Airbusu a Boeingu v pařížském aerosalonu
Ve francouzském Le Bourget u Paříže se otevřel největší aerosalón, na kterém se představí civilní i vojenská technika od více než 2 000 vystavovatelů ze 45 zemí světa.
Letečtí výrobci si od této akce slibují hodně. Je to totiž jedinečná příležitost pro zvýšení prodeje. V poslední době letecký trh sužují stoupající náklady na palivo a nepokoje na Blízkém východě či negativní dopad japonské katastrofy.
I největší evropští a američtí výrobci Airbus a Boeing si od této akce slibují nárůst objednávek jejich strojů. Naději do budoucna vidí i v dynamickém růstu ekonomiky v Asii, která překonala Severní Ameriku a získala pozici nejrušnějšího trhu letecké dopravy na světě.
A čím chtějí potenciální zákazníky ohromit? Airbus směřuje své naděje do modernizovaného A320 neo a Boeing jednoznačně věří, že uspěje se strojem pro střední vzdálenosti typu 787 Dreamliner a novinkou na mezikontinentální lety Jumbo jet 747-8.
Airbusu se však na této výstavě doslova lepí smůla na paty. Největšímu stroji A380 se totiž podařilo při pomalém manévrování narazit špičkou pravého křídla do jedné z budov na letišti v Le Bourget. Prvotní informace hovořily o tom, že Airbus A380 se ukázkových letů nezúčastní, avšak podle nejnovějších zpráv bude tento stroj přece jen možné vidět při této disciplíně. Druhým fiaskem je vojenské víceúčelové letadlo A400M, které bylo zkonstruováno v rámci evropského obranného projektu. Má závadu na převodovce. Avšak včera se měl přece jen na obloze objevit, a to v době návštěvy prezidenta Nicolase Sarkozyho. Právě přítomnost francouzského prezidenta svědčí o důležitosti této výstavy z politického hlediska. Nedávno jsme vzpomínali v rámci aktualit, že právě prezident podporuje firmu Airbus a dokonce probíhá petiční akce, která má přimět Air France - KLM, aby dávala přednost Airbusem před Boeingem. Zvláštní je to i z toho důvodu, že stát vlastní pouze 15% akcií této letecké společnosti.
Co se týče Boingu, upoutal na sebe pozornost poté, když v neděli, po svém prvním zahraničním létu, přistála na letišti nová prodloužená verze Jumbo jet 747-8.
Pokud bychom se na šance Airbusu a Boeingu podívali na základě loňských výsledků, tak jde o velmi vyrovnaný boj. Minulý rok získal Airbus se svými 13,2 miliardy dolarů menší náskok před Boeingem. Prodal 510 letadel, přičemž Boeing mu šlapal na paty s počtem 460 letadel. Tento rok je zatím v čele Boeing, který získal 183 objednávek a Airbus 176.
Tak uvidíme, zda bude smůla Airbusu, která mu zkomplikovala prezentaci na výstavě, pokračovat, nebo se situace nakonec vyvine zcela jinak. Jedno je však jisté. Půjde o tvrdý boj dvou největších rivalů v oblasti výroby letadel a každý bude jistě tasit své nejsilnější zbraně .
Článek je osobním názorem autora blogu (blogera). Společnost CK Malko Polo, s.r.o jako provozovatel stránky blog.letenky.com nebere právní zodpovědnost za správnost a úplnost informací.